Névadónkról, Egressy Béniről


Nemes egresi Galambos Pál (néhol csak Egresi) református lelkipásztor és Juhász Julianna fia. Iskoláit a miskolci református gimnáziumban és a sárospataki főiskolán végezte. Kedvezőtlen anyagi viszonyai miatt (apja időközben meghalt, özvegyet és hat gyermeket hagyván hátra) nem folytathatta iskoláit, 1833-ban Mezőcsáton iskolamesterséget vállalt; ez időből valók zsoltártanulmányai, melyekhez később mint színész is visszatért. Másodizben is Szepsiben, Abaúj megyében vállalt segédtanítói hivatalt és mint ilyen látogatta meg 1830-ban bátyját, Egressy Gábort, aki már akkor a kassai színtársulat tagja volt. E látogatás elhatározta jövőjét: kardalnoknak állott. 1834-ben a kassai és a kolozsvári társulattal lépett fel.
Mindeddig inkább hajlam vezette, mint a készültség biztos tudata. A színészi pályán tanult meg franciául, olaszul és németül. A hangjegytant csak hírből ismerte; ezért éjjel-nappal tanult, tenorrá akarta magát kiképezni és valódi művelt színésszé. Mindazonáltal nem hagyott föl tehetsége próbálgatásával a budai színpadon sem. Mikor a budai színtársulat 1837-ben Pestre, a nemzeti színházba költözött, minden reménye füstbe ment és 1838-ban Olaszországba ment, hogy énekelni tanuljon. Havival gyalog indultak útnak és megjárták Fiumét, Triesztet, Velencét, Padovát és Milánót; e helyekről küldött leveleinek egy részét az akkori magyar lapok közölték. Másfél évet töltött itt nélkülözés és tanulmány, szenvedés és gyönyör közt.
1843-ban került a pesti Nemzeti Színházba, karénekesként.
Már 1840-től foglalkozott zeneszerzéssel, ő volt Petőfi Sándor verseinek első megzenésítője és számos népies műdal szerzője. Legnagyobb sikerét Vörösmarty Mihály Szózat című versének megzenésítésével aratta, amelyet 1843. május 10-én mutattak be a Nemzeti Színházban.
Foglalkozott színművek, operaszövegek írásával és fordításával is.[2] Egressy írta a Bátori Mária és az 1844-ben bemutatott Hunyadi László című operák szövegkönyvét, amelyek zenéjét Erkel Ferenc szerezte. Katona József drámáját, a Bánk bánt is átdolgozta és az opera szövegét nem sokkal halála előtt átadta Erkelnek. Ennek a bemutatójára azonban tíz évvel később, 1861. március 9-én került sor.
Részt vett az 1848-49-es szabadságharcban, Kápolnánál meg is sebesült. Felgyógyultáig Borsodba, Csátra vonult egy jó barátjához, ahol Szent Dávid zsoltárainak, amint a reformátusoknál francia hangzat szerint elfogadták, orgonára tételével foglalkozott. 1849 szeptemberében honvéd főhadnagyként ott volt a komáromi vár védői között. Itt írta a Klapka-indulót. A szabadságharc leverése után Klapka György menlevelével szabadult és visszatért a színpadra.
Összesen 47 zeneművet írt, melyek közül 35 jelent meg nyomtatásban. Magyarra fordított 50-nél több színdarabot és 19 operaszöveget.
Az elhatalmasodó tüdőbetegsége miatt 1851-ben, harminchét évesen halt meg Pesten. Özvegyét König Rózát Csengery Antal vette nőül.
Az intézmény bemutatása











Mezőcsát Város Önkormányzat Képviselő-testülete az oktatási, nevelési, közművelődési
alapfeladatai ellátásának szervezett fejlesztése érdekében az intézményeket integrálta. 2005.
augusztus 1-jén létrehozta az Általános Művelődési Központot.
Az Általános Művelődési Központot a korábbi nevelési, oktatási, közművelődési intézmények (Kiss József Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, Napközi Otthonos Óvoda, Kiss József Közösségi Ház és Könyvtár) jogutódjaként jött létre.
Az intézmény 2006. szeptember 1-től Egységes Pedagógiai Szakszolgálattal bővült. Az Általános Művelődési Központhoz 2007. július 1-én csatlakozott Tiszatarján Édes Gergely Tagiskolája, majd 2008. szeptember 1-től Tiszakeszi Széchenyi István Tagiskolája és Hétszínvirág Óvodája is tagintézményévé vált.
A feladatellátás 2010. november 1-től bölcsődei ellátással bővült. 2011. szeptember 01-től a bölcsődei ellátás megszűnt és az Általános Művelődési Központot Kiss József Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskolája pedig egyházi fenntartásba került. 2011. augusztus 01-től az intézmény vezetésével a fenntartó az ÁMK Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola vezetőjét bízta meg.
2013. január 1-től önkormányzati fenntartásban maradt Napközi Otthonos Óvoda és a Hétszínvirág Óvoda, valamint a Kiss József Közösségi Ház és Könyvtár. Az Általános Művelődési Központ iskolái, valamint az Egységes Pedagógiai Szakszolgálat pedig a KLIK fenntartásába kerültek.
Az Általános Művelődési Központot többcélú intézmény, amelyben a PP és a SZMSZ alapján az Általános Művelődési Központot igazgató irányításával a közoktatási tevékenységet folytató intézmény/tagintézmények egymással együttműködnek, tevékenységüket összehangolják. Az Általános Művelődési Központból az újabb a törvényi szabályozásnak megfelelően 2013. nyarán kivált az ÁMK Egységes Pedagógiai Szakszolgálata.
2013. szeptember 01-től az intézmény neve Mezőcsáti Egressy Béni Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolára változott az akkori alapdokumentum szerint. Tagintézményei a Mezőcsáti Általános Iskola Édes Gergely Tagiskolája és a Mezőcsáti Általános Iskola Széchenyi István Tagiskolája.
2014. májusában a Mezőcsáti Általános Iskola Széchenyi István Tagiskolája kiválási szándékát jelentette be a KLIK Mezőcsáti Tankerületénél. A kiválással kapcsolatos eljárásrend eredményeképpen 2014. szeptember 01-től a Mezőcsáti Általános Iskola Széchenyi István Tagiskolája önálló intézményként funkcionál. Így a Mezőcsáti Általános Iskolának egy tagintézménye maradt a Mezőcsáti Általános Iskola Édes Gergely Tagiskolája tiszatarjáni tagiskolával, ami napjainkban már csak telephelyként kapcsolódik a székhelyintézményhez. A vezetés és a dolgozók továbbra is az intézmény működésének folyamatos fejlesztésével igyekeznek az elvárásoknak megfelelni, feladataikat eredményesen megvalósítani. Személyi és tárgyi eszközeinek felhasználásával Mezőcsát város és Tiszatarján község iskoláskorú gyermekei számára biztosítja a feltéteket az oktatáshoz.
Célunk, hogy ápoljuk a régi intézmények hagyományait és párhuzamosan a Mezőcsáti Általános Iskolára jellemző, új hagyományokat teremtsünk. Így az intézményünk szolgáltatásait igénybevevő gyerekek egyre erősebb szálakkal kötődnek közösségünkhöz. Ez annál is könnyebb, mivel a Mezőcsáti Általános Iskola olyan intézmények hagyományaira, munkájára épül, amelyek tevékenységét jó szakmai munka alapozhatta meg. Iskolánkat a FOLYAMATOS FEJLŐDÉS ÉS MEGÚJULNI VÁGYÁS jellemzi. Olyan közösség vagyunk, amelyben a változást saját elhatározásra, saját jövőképünk szerint, a lehetőségeket keresve hajtjuk végre.